We hoeven niet te weten wie je bent!

We willen alleen maar weten hoeveel mensen onze website bezoeken. Maar als je wilt kun je dat weigeren.
Lees hier meer over onze cookies.

Hoe een scheiding ook verloopt, de gevolgen voor kinderen zijn groot

Hulp voor kinderen en ouders bij scheiding

16 september is het de Dag van de Scheiding. De dag is in het leven geroepen op aandacht te vragen voor een goede begeleiding tijdens scheidingen, niet geheel toevallig door de Vereniging van Familierecht Advocaten en Scheidingsmediators. Maar of de begeleiding nu goed is of niet: een scheiding heeft grote gevolgen voor kinderen.

Om kinderen én ouders te ondersteunen publiceert Minddistrict 3 nieuwe modules over scheiding: ‘Je kind helpen na de scheiding’ voor de ouders, ‘Je ouders uit elkaar’ voor hun kinderen, met een versie voor jongeren 12-18 en voor kinderen van 8-11. Deze twee modules zijn gemaakt met hulp van Villa Pinedo, de stichting die zich inzet voor kinderen van gescheiden ouders.

Je ouders uit elkaar

Voor bijna alle kinderen en jongeren is een scheiding een ingrijpende gebeurtenis. Er verandert ineens veel in hun leven, het gezin valt uit elkaar en daarnaast kunnen er ook spanningen tussen ouders zijn.

De nieuwe transdiagnostische module 'Je ouders uit elkaar' legt kinderen uit wat de gevolgen kunnen zijn van (alle veranderingen na) de scheiding. Onder meer emoties, loyaliteit en conflicten krijgen aandacht. “Het normaliseren van gevoelens en gedachten, bijvoorbeeld door video's van ervaringsdeskundigen, is een belangrijk onderdeel van de module,” vertelt Marloes Gunsing, interventieontwikkelaar bij Minddistrict. “Want kinderen kunnen soms het idee hebben hier alleen in te staan.”

Betrokkenheid van Villa Pinedo: “kinderen zijn experts”

'Je ouders uit elkaar' werd ontwikkeld samen met Villa Pinedo, de online plek voor kinderen en jongeren met gescheiden ouders. “Zij kunnen bij ons laagdrempelig en kosteloos steun, tips en advies krijgen van vrijwilligers (18 tot 27 jaar) die zelf ook een scheiding hebben meegemaakt. Ervaringsdeskundigen dus”, vertelt Sophie Mulder van Villa Pinedo. “Kinderen kunnen op villapinedo.nl laagdrempelige informatie vinden en verhalen van anderen lezen. Op ons forum kunnen zij elkaar vragen stellen en het is mogelijk om voor een langere tijd gekoppeld te worden aan een Online-Buddy: een vrijwilliger met wie ze via onze speciale Villa Pinedo-Buddy app kunnen chatten en die hen kan steunen tijdens en na de scheiding van hun ouders.”

De expertise die Villa Pinedo in huis heeft is opgenomen in de modules, vertelt Sophie Mulder. "Door de scheidingsmodules van Minddistrict aan te vullen met de persoonlijke ervaringen van twee van onze vrijwilligers, Julian en Maartje, bieden we de kinderen die de module volgen naast informatie, tips en tools ook herkenning en erkenning. Het gevoel er alleen voor te staan tijdens en na de scheiding van je ouders is iets waar heel veel kinderen mee kampen. Ze praten er zelden of nooit met iemand over. Deze modules kunnen kinderen helpen stimuleren om te praten over je gevoelens en zich daardoor minder alleen te voelen. Onze stichting is heel blij met deze samenwerking!"

Voorkomen van problemen: module voor ouders

Ook voor ouders is er een module over scheiding beschikbaar. “Ouders spelen de belangrijkste rol bij het voorkomen van problemen na een scheiding. Maar zelf zitten ze er natuurlijk middenin. Deze module is er daarom voor bedoeld om ouders informatie te geven over de gevolgen van de scheiding op hun kind en hoe ze het kind daarbij kunnen ondersteunen,” legt Marloes uit.

“Hoe herken je de emoties van je kind rondom de scheiding? Op welke manieren kun je daarmee omgaan? Wat doe je met de opvoeding nu je er alleen voor staat? Dat zijn allemaal onderwerpen die aan bod komen.” Daarnaast is er veel aandacht voor loyaliteit, en dat is niet voor niks, vertelt Marloes: “als ouder kun je een kind onbedoeld in een loyaliteitsconflict brengen. Het kind heeft dan het idee te moeten kiezen of de andere ouder te moeten verdedigen. En dat heeft een ouder vaak niet, of te laat, door. Het kan namelijk al in hele kleine dingen zitten. Daarom is er expliciet aandacht voor. De video's met ervaringsverhalen zijn daar ook heel verhelderend bij.”

Gebruik maken van de modules?

Lees meer over de modules voor kinderen en jongeren of over de module voor ouders.

Wil je meer specifieke informatie of heb je interesse om de modules zelf ook in te zetten? Neem contact met ons op, bijvoorbeeld in dit contactformulier of stuur onze collega Yvo een berichtje.